23. 11. 2011

Film: In Time - Vymedzený čas


Pamätáš na Alpha Dog?

Milujem filmy o cestovaní v čase, akejkoľvek kvality- od 12 Monkeys po Timecop. Okrem iného trénujú fantáziu.. Zajra sme boli na poslednom filme na túto tému - In Time :o) Je scenáristickým a režijným počinom Andrewa Niccola, ktorý má samé krásne nápady so sympatickým naivno-humanistickým podtónom (Gattaca, The Truman Show, S1mOne, God of War). Mám rád tie filmy, S1m0ne som videl mnohokrát. Preto nebudem celkom objektívny :o) Pre insiderov- modelka Rachel Roberts, ktorá hrala S1m0ne, sa stala Niccolovou ženou a má malú ozdobnú roličku i v jeho aktuálnej snímke. 


Dobrá správa- hlavná myšlienka filmu je (podľa mojej malej filmovej pamäte) originálna. Úžasná. V depresívnej(ako inak) In Time budúcnosti neexistujú peniaze, za všetko sa platí ČASOM. Každý má ten svoj čas (majetok) stále na očiach, narodil sa s fosforeskujúcimi zelenými stopkami na predlaktí. Aby sa zabránilo preľudneniu, po dovŕšení 25ky majú ľudia už len 1 rok života a ak nezarobia/nezískajú ďalší čas, zomrú.

Číslice budú v zelenej! Odtieň Matrix
Samozrejme, sú aj rovnejší.. Tí, čo sa narodili v dobrej rodine, sú obhadzovaní desaťročiami, ktoré sa im pripočítavajú do časového kreditu na predlaktí. Zazobanci žijú stovky rokov v časových pásmach vyvolených. Zvyšok populácie sa plahočí v getách. Prebíja sa zo dňa na deň, za prácu dostáva plácu pár hodín. To je aj prípad hlavného hrdinu- bývalej pophviezdy Justina Timberlakea, ktorý sa životom prebíja spolu so svojou superkrásnou a dojímavou maminou Oliviou Wilde (Houseova 13ka). Sníva o lepšom svete, pokeri a ako všetci hromží na vysoké ceny- brečková čibokáva stojí 4minúty, cesta autobusom hodinu, na druhý deň dve. Existujú pôžičky času, ale za nehorázny úrok 37%. To už rovno môžete niekoho o čas okradnúť=zabiť. Nič zriedkavé.. Justin bude tým, čo sa vzbúri proti systému.


Zlá správa- väčšina hereckých výkonov je na úrovni pózovania. Hlavnú úlohu dostal spomenutý Justin Timberjazero a vy ste nútený cítiť k jeho hrdinovi sympatie, lebo v polke filmu sa odtrhne a začne sa správať ako naspídovaný Juro Jánošík. Justin má u mňa jedno staré sentimentálne plus- dokázal dať kopačky Britney v čase, keď to bola najväčšia Roštenka planéty. A vraj celkom pekne mraučí. Len keby sa netlačil aj do filmov.. Nikdy nehrá, len krčí ten svoj malý ksichtík.


Amanda Seyfried je vo filmoch od 15ich rokov (Mean Girls). Teraz má asi 16. Má zaujímavé črty tváre- ak by sa točil film Princezná a žabiak, mohla by hrať obe hlavné úlohy. Ale v podstate je to krásna baba a v  In Time sa snaží byť Justinovi rovnocennou akčnou partnerkou, lebo girlpower a navyše nosí po celý čas 10centimetrovú mikrominisukňu o veľkosti poštovej známky. Príliš sa netešte, sukňa sa nehne ani pri skoku z 2.poschodia a Amandine nohy sú také chudé, že si v hlave radšej spustíte galériu slávenej nohane Rebeccy Romijn. Je zaujímavé, že taká chudučká baba ako Amanda má fajn prednosti, ale neuvidíte nič okrem čiernej pushupky. Možno v DVD bonusoch. Aj jej hranie za zúžilo na jeden (pridrzlý) výraz tváre.
Jediný, kto niečo hrá, je tradične kvalitný Cillian Murphy (Sunshine) v úlohe policajta, strážcu času. On má skrátka záporácky ksicht, hlboký nepríjemný hlas a v prvých minútach vo mne vyvolal také emócie, že som si šomral: „skap, skap, skap.“ :o) 
Cillian dáva tušiť, že za skutkami jeho postavy je nejaká motivácia.


Realizácia

Je ľahké film potopiť a nechať sa uniesť úvahami, ako by mu pristali lepšie herecké výkony, veľkorysejší rozpočet, plnší hudobný sprievod.. Ja osobne som rád, že film nenatočil taký Michael Bay. Tridsať strihov za sekundu by v kombinácii so stovkou menších nelogickostí In Time-u bolo smrtiacou kombináciou. Napríklad: sú prostriedky na to, aby ste všade boli sledovaní kamerami, ale hranice časových pásiem, brány do raja, sa dajú prelomíť rozbehnutým autom. Rozbehnutou dodávkou vylúpite koľko len chcete bánk. Najbohatší človek je bezmocný, keď unesú jeho jedinú dcéru. Ja mať takú rebelujúcu dcéru so zradou a útekom napísanými v tvári, dám jej voperovať aspoň 10 sledovacích zariadení. Kde sa podeli mobilné telefóny? A načo vôbec bola naznačená významná úloha hrdinovho otca, keď nedostane žiaden priestor?
Pretláčanie-naozaj?

Moja rada- kašlite na detaily a užite si In Time taký, aký je. Užite si symboliku, tie sem-tam depresívnejšiu úvahu, ktorú je schopný vyvolať, ak ste v nálade. Je večný život najväčším darom, alebo je hranica, za ktorou začneme túžiť po smrti? Stojí nesmrteľnosť jedinca za životy mnohých? Je hriechom kradnúť, čo už bolo ukradnuté? Získam častým sledovaním filmov o cestovaní v čase návod na cestovanie v čase(večný život)?
Pomalý, jednoznačný a jednoduchý film (vyškrtnúť tak dve naháňačky, pokojne by sa mohol transformovať na divadelnú konverzačku). Jeden hrdina, jeden protivník, jeden ani dobrý ani zlý, jedno riešenie problému, a jedna jediná misijná stanica. Máte aspoň dosť času premýšľať. Porovnávať, či sa svet budúcnosti nepodobá na ten náš. Možno nežijeme zo dňa na deň, skôr z mesiaca na mesiac, ale tiež máme nôž na krku, nemôžeme si dovoliť dlhodobo ochorieť, či inak vypadnúť z výrobného rytmu, mať priveľa detí, snov. Nejeden slovenský Justin/Amanda má hypotéku, 3 úvery a na splátky TV a iPhone4. 

Ja som mal dosť času venovať sa aj prízemnejšej zábave. Pustil som si v hlave súbežný druhý film. Podľa neho to celé bol plán rozmaznanej boháčskej dcérenky Amandy Seyfried, ktorá ovládla prvého vhodného  chlapíka svojimi diabolskými samičími feromónmy (rovnako zákerne vysala krásu z pesničiek Abby a úspech z kariéry Megan Fox). Chcela si užiť vzrušenie, vypadnúť z domu, kde ju jej starostlivý upätý otec spolu s jej bejbymamou „dusil“ luxusom a záhaľkou. Dať sa na dráhu zločinu. Nechá sa uniesť, chvíľu je za zdutú Lolitu, ohŕňa (neprestajne otvorenú) pusu, postáva s rozkročenými nohami, potom jej zachutí sloboda, lepí sa na Justina a kýva pištoľou, a nabáda ho vykrádať banky s takou intenzitou, že chystaný remake filmu Bonnie and Clyde už nemá zmysel. Ak mi neveríte, všimnite si ako, chladnokrvne sa bude prizerať niekoľkonásobnej vražde, strieľa a ako skočí z rozbitého okna na 15cm opätkoch. Na rovné nohy. Ona je za tým :o)
Celý čas som uvažoval, koho mi len pripomína


Cestou domov ma napadli ďalšie možné riešenia. A že jednoznačný film!  1 komentár:

ENZO povedal(a)...

Pozerám, že asociáciu s J.Jánošíkom použila aj kinema.sk. Náhoda. Autorské práva naňho aj tak vlastní obec Terchová :o)