17. 7. 2013

Čudo: nový Vilko

Včielka Maja bola jedna z naj rozprávok nášho pred'89 detstva. Nezaujímalo nás, že Mája je Nemka a že je celkom lajdácky -rozumej úsporne- animovaná (ako väčšina seriálov, čo vznikla na zákazku v Japonsku- N.Holgerson, W.Fog, Grimmovci). Postavičky robili stále rovnaké spazmatické grimasy, mali čudné veľké ústa a niekoľko sekúnd až minút nedochádzalo k pohybu, ale nám to nevadilo, lebo to bolo farebné, strakaté a obsahovalo DRAMAtické momenty. Smrť ako trest za náznak neposlušnosti číhajúca v podobe obrej kvapky vody, slnka, vetra, hladu, prachu, blata, únavy, tarantuly Tekly, chuťovky ako abnormálne hryzadlá mravcov, slepá mucha Puk, neodbytný starý Flip, ktorý deti sprevádza úplne všade(hmm hm) atď.

Mne a verím, že väčšine detí sa viac ako otrava Mája páčil malý včelí chlapček Vilko (kto vedel, že sa to volá trúd klame). Vilko bol lenivý, spomalený až letargický, pahltný (peľové guličky), stále sa sťažujúci a odvrávajúci pampúch. Toť pre dieťa veľmi atraktívne vlastnosti! Miloval som ho.
Vilko slúžil ako zábavný sidekick svojej všetečnej sestry a väčšinou doplatil na jej vymýšľance. Letargickým vzdychavým hláskom ho krásne obdaril Marián Zednikovič.
Nedávno vznikla nová apdejtovaná verzia včielky Máji. Už bez Goťákovho medového barytónu, zato animovaná počítačom! Čoho sme sa to dožili? Maju vytjunovali až na hranicu anorexie a Vilko? Hľadiac na jeho plyšovú podobu- zjavne pochytil hlavný neduh svojej sestry: strkať do všetkého nos :o)

Žiadne komentáre: