20. 7. 2012

Film: Abraham Lincoln: Lovec upírov (dobrý dojem)

/Side note: mám už takmer plné zuby Janky, ktorá v Rádiu_FM zhodnotí 95% filmov, ako „bohužiaľ, nič, čo by stálo za to vidieť.. aj keď som to nevidela“. Sorry, Woody, ani tvoj posledný Do Ríma s láskou jej ale vôbec nesadol. Amazing Spiderman sa ltt chytal na ten s "Tomom" Maguireom. K dnešnej premiére Abrahama Lincolna- Lovca upírov zo seba s odporom ledva dostala celý názov.

Trailer:Pre AL:LU na 100% platí Nomen omen. Jeho nomen je zároveň filtrom, ktorý do kina nepustí úzkoprsých festivalových vzdychačov, čo si neužijú žiaden film, ktorý nezdobia biele palmové ratolesti. Kamaráti, neklaňajte sa  bezhlavo festivalom, recenziám a cenám! Hitchock, Altman, Lumet, Fellini, Kubrick nezískali ani len toho žuvačkového Oscara. Nechajte sa viesť inštinktom. Ak máte chuť na zábavný, mierne hororový akčák, choďte naň!, i keď váš intelektuálne silnejší partner už na večer z hellshare ťahá tú odpornú Synekdochu New York. Vždy majte vo vrecku záložný plán, hovorí  hlavná postava dnešného filmu.


Kritikmi milovaný prequel k Punch-drunk love

Lincoln je príťažlivá osobnosť, Američanmi postavená na piedestál. Jeho politické úsilie, ktoré z neho v päťdesiatke spravilo strhaného zombie, dodnes vzrušuje. Disney bol posadnutý stvorením jeho animatronickej figuríny, homos fascinuje ako a s kým zdieľal lôžko. Napriek horám životopisov je v jeho živote dosť nejasností, čo naposledy dokázali štyria babráci z relácie Decoded /History Channel/, ktorí sa snažili (ne)vyriešiť jeho smrť.
Zatiaľ nevyriešili ani ho.. ričku zelenú


Dej v skratke
Matka malého Abrahama zomrie zubami upíra, čo z neho urobí zaprisahaného a doživotného lovca upírov, ktorí sú rozlezení po celej jeho krajine. Bude k tomu potrebovať pomoc oddaných druhov a krkolomnú zdatnosť desaťbojára. A roztočenú sekeru!


Pozitíva
Herecké výkony, napriek zvodom prevznešených posolstiev, neprešli do paródie. Najmilovanejšieho amerického prezidenta stvárnil Benjamin Walker, inak takto zaťko Meryl fuckin' Streep! Zvládol zahrať 19-až-56ročného muža sympaticky, k čomu mu pomohol  vizuál mladého Liama Neesona a neskôr podarená práca maskérov. Mary Todd, jeho manželku, ktorá na dobových fotkách pôsobí bodrácky až pudingovo, si zahrala Mary E. Winstead, geekom známa ako cyklámenová láska Scotta Pilgrima.., a Willisova dcéra v Smrtonosnej pasci 4.0. Jej Mary je činorodá a statočná, čo neskryjú ani krinolíny Adely Ostrolúckej. Keby sa Janka unúvala, mohla aspoň spomenúť, že film má, okrem relatívne neznámej mladej ústrednej dvojice, solídne obsadenie vedľajších postáv- Rufus Sewell(Dark City!!), Dominic Cooper, Marton Csokas. Potešil ma i Alan Tudyk(Firefly!!).

3D, kontrast a jas, boli, na film odohrávajúci sa čiastočne v šere, tak na jedna mínus. Páčila sa mi použitá hnedastá farebná paleta starých dagerotypií. Výprava je na uchádzajúcej úrovni, väčšina rekvizít- od Lincolnovho mimoriadneho pevného cylindra, po kočiare, drevenice a budovy, pôsobí uveriteľne dobovo. Film mal totiž malý rozpočet, stál, na letný blocbuster, skromých 69mil.dolárov a zatiaľ zarobil len polovicu. Predchádzajúci počin režiséra Timura Bekmambetova, rovnako absurdný a pokleslý Wanted, celkovo zarobil takmer päťnásobok svojho rozpočtu. (Ale ten mal obrovskú výhodu v podobe Angeliny Jolie šoférujúcej žiguli.)

"Pohovorme si o 13.dodatku z mojej perspektívy!"

Narábanie s upíriou mytológiou vrátilo upírom česť, o ktorú ich obral hnusoidný Edward Cullen a celý jeho vymaľovaný klan nepodarkov. Aj niektorí tunajší upíri po doskoku trapne zapózujú, ale zdajú sa byť o pár  tried nebezpečnejší ako upíri vo Van Helsingovi a porovnateľní s Bladeom. Upíri z čias Lincolna sa navyše miešajú do politiky, lebo tá znamená moc a podrobenie. Usmejete sa- ale to nie je nič nové, politici vždy cicali ľuďom krv.. Ale keď sa pozeráte na špliechanie čiernočervenej krvi, alebo na pivnicu plnú výživných viselcov (mimoriadne desivé sekundy), nadobúda to spojenie grády. Film štedro napĺňa čašu ľakačiek, údivu aj očarenia. Scéna s lovcom naháňajúcim upíra uprostred tryskajúceho stáda koní je na hranici technického zázraku. Prekonáva aj akčné vyvrcholenie "vlak na horiacom moste" a.. ostane v hlave nadlho. Oddych od akcie a hluku je divákovi dopriaty počas obligátneho ľúbostného blíženia a počas premeny Abrahama-pomocného-obchodníka na Abeho-vodcu národa. A hop, už sa skáče do najvyššej politiky a Občianskej vojny, ktorej stručný náčrt by bol na 10 strán, a kedže dejepis každého, vrátane mňa, "baví", spomeniem len, že proti Lincolnovmu pokrokovo zmýšľajúcemu severu stál otrokársko-upírsky Juh, a že slávna bitka pri Gettysburgu bola v réžii armády upírskych vojakov. Na to však nie sú dôkazy.. lebo.. uch.. ani vtedy upírov nebolo možné zachytiť na foto materiál.
Nechýbalo veľa, a namiesto obéznych optimistov by bola Amerika("murica") krajinou príšer so špicatými zubami. A možno celý svet ..
Užil  som si ohýbanie, až  vykĺbovanie  historických súvislostí, nepresnosti a sem-tam prekvapivé použitie faktu, len aby sa pôvodný nápad pricical a rástol.Negatíva
WTF záver a la film Interview s upírom. Posledných pár sekúnd zlomí vizuál a dej dovtedy predstaveného a i keď vyzerá ako producentom zbúchaná prekrútka po tom, čo prvá reakcia skúšobného publika nedopadla skvele, je rovnaký ako v knihe, podľa ktorej film vznikol. Nevadí, cestou z kina som si vymyslel pár vlastných záverov, všetko OK.
PS: Zaujímalo by ma, čo si o filme počas jeho sledovania myslel americký divák. Niekto bol možno pobúrený (Gettysburg), ale predpokladám, že drvivá väčšina sa Abrahamom bavila, ako by sa bavil povznesený slovenský divák na filme Ľudoví Štúr: Škrtič vodníkov, či Gustáv Kazimír Zechenter-Laskomerský: Zabijak grgulíc a rusaliek.. Anička Jurkovičová: Žnica permoníkov. Dobre, končím :D

Žiadne komentáre: