26. 3. 2012

Film: Hunger Games - Hry o život - Hry hladu (zbožňujúca recenzia)

„Still a better love story than Twilight.“ Prepáčte, nemohol som si odpustiť :o) 
V skutočnosti Tvajlajt a HangrGejms spája len cieľová skupina a fakt, že o srdce outsiderskej hrdinky bojujú dvaja svalnatí, ale senzitívni chlapíci s očami proklatě blízko (americký ideál mužskej krásy, ako som si tam všimol).
Nečítal som knižnú predlohu HG, a teda nemôžem sprostredkovať výbuchy nadšenia z toho koľko a akých detailov predo mnou ožilo. Len podotknem- je krásne, že mládež ďalej číta knihy, hoc aj.. o.. vraždení. 
Či je film silný, viem určiť podľa toho, ako mi najbližšiu noc ovplyvní sny. Po Hunger Games sa mi snívali len obvyklé lietaco-padacie horory, z čoho usudzujem, že väčšiu stopu vo mne príbeh nezanechal. 

Podrobnosti o deji najhorúcejšieho filmu dneška (spolu s faktom, že ide o 3.naj film, čo do zárobku za 1.víkend) sa na vás valia odvšadiaľ, tak len v skratke: USA vzdialenej budúcnosti nezničila kombinácia obezity a zombie apokalypsy, ale akási revolúcia a to, čo po nej ostalo, je krajina Panem rozdelená na 12 podriadených okresov, ktoré musia každý rok posielať dievča a chlapca do hlavného mesta Minotaurovi, aby bojovali v televíznej šou o život a priazeň vládcov. Od hlavnej hrdinky Katniss, hrdej dcéry baníckeho smetiska, sa teda čaká, že v naturo/futuro aréne zmasakruje 23 cca vrstovníkov a popritom rozlúskne komu z dvoch fešulínov dá. Svoje. Srdce. 
Svetlý Jacob, ONA, Mr.Häna Montäna a žlté je reprodrozd
Najprv 2 negatíva: 
Ako som tweetoval včera po filme, vadilo mi, že vládnuca vrstva budúcnosti bola znova neoriginálne zhýralou  sebrankou, takou výstrednou a strakatou akoby sa od roku 2020 smela páriť už len Lady Gaga s Eltonom Johnom a ich následné klony. Všetky scény s účinkujúcou smotánkou boli nudné, trash, predvídateľné a protivné ako mashUp slovenského televízneho silvestra a plesu v opere.
S.Tucci a W.Bentley („sáčok je to najkrajšie, čo som kedy videl“), zástupcovia tej skupiny, by mali vrátiť honorár - stráviť gro času s jednou grimasou, chce veľa ega.
Dokumentárna kamera sa hojdala a rozostrovala v tempe, ktoré mi prinášalo sladký bôľ morskej choroby. 

Pozitíva: 
Je vyzdvihovaná cena chlebíka, dôvtipu a samostatnosti. A je čas vyzdvihnúť hlavnú predstaviteľku.. 
Ja a J-Law: Still a better love story than..
Film chvalabohu pustili do kín nedabovaný, teda žiadna Táňa Pauhofová. Nič proti TP, ale takto neprídete o pôvodný hlas Jennifer Lawrence, pozoruhodne hlboký a lámajúci sa do krásneho chrapčáku, vždy, keď heroínou zalomcujú emócie. Jennifer je bytostné plus filmu a našťastie je na obraze nepretržite. Bez nej by som to tam asi nedosedel (číhajúca nuda príbehu, plus prítomní pubertiaci sa rehotali, vždy keď na plátne prebiehala smutná scéna, a keď sa zjavil vtipný moment, erdžali). 

Jennifer má pôsobivo stavanú, vyváženú postavu, žiadna anorexia, ani bigorexia. Útly driek, vznešené držanie tela, sebavedome zdvihnutú dokonale tvarovanú bradu. Silné stehná Botticelliho Diany, paže, ktoré bez problémov ohnú tetivu masívneho luku. Šikovné ruky schopné v momente vyvrhnúť veveričku (true story). Jej pohladenie musí voňať ako čerstvo upečený chlieb obložený lesnými jahodami. A veveričky. Melancholické mandľové oči, s tendenciou hľadieť človeku na dno duše, spozornejú, keď zazrú nad Panémou sokola. Prechádzajú do bucľatých líčok, čo hravo urazia aj Rafaelových anjelikov. Mahagónová hriva jemných vlasov sa zatrbliece raz do fialova, vzápätí do červena. Malý nos vykrojený do pôvabného oblúka by mohol slúžiť ako šmykľavka maličkých víl. V okolí pier (stvorených na majstrovstvá sveta v bozkávaní) sa jej tvoria pôvabné jamky, živé a premenlivé ako pulce v jarnej bystrinke. Uši sú dve hodvábne ružové mušle z Afroditinho ostrova. Široké alabastrové čelo mučí chmúra hĺbavej osobnosti. Jej spurné pozadie.. 

Tu skončím. Je to film o Jennifer Lawrence, o citlivosti a nevypočítateľnosti, o tom, ako ju kamera miluje a o jej obrovskom hereckom talente (nikdy nechodila do hereckej školy/kurzu, hrá na základe svojich pocitov). Keď zaplače, je vám úzko, keď sa smeje, je život fajn, ako keď vás po pleci pobúcha kamarát. Keď spadne zo stromu, vytáčate 112. Keď sa zamyslí s otvorenými ústami, pristihnete sa, že máte otvorené ústa a nasucho pregĺgate. Spraví z priemerného filmu nadpriemerný. Mám zarezervované lístky na všetky jej budúce projekty. 

Konklúzia: Jennifer Lawrence je ideálna filmová hviezda pre lepší zajtrajšok
To je ten luk (..me in the eyes) 
Žiadne komentáre: