18. 1. 2012

Film: Jack a(nd) Jill

Aj druhá časť plagátu je typický Adam Sandler
Adam Sandler má bohatú filmovú kariéru, americkí diváci ho milujú, kolegovia pokladajú za geniálneho herca/producenta a sú radi, ak im ponúkne rolu, pretože to znamená (minimálne) finančný úspech. Z tej príliš bohatej kariéry stoja za zmienku dva filmy. Ten, v ktorom sa musí 50 a viackrát zoznámiť s Drew Barrymore, lebo je to originálne a Punch-Drunk Love, ktorý je výborne zrežírovaný a btw vo vás vzbudí fóbiu z telefónov. Ostatné „sandlerovky“ sú len o tom, že Adam je buď úspešný, ale hnusný egomaniak, kým nespraví osudovú chybu, neuvedomí sa a nepolepší. S prestrihom na scénu, keď ostane stáť s otvorenými ústami a do hlavy ho trafí fľaša/lopta/rugby lopta/kameň. Alebo hrá neúspešného (natvrdlého) chlapíka, ktorého celý čas niečo triafa do hlavy ale vďaka dobrému srdcu vyhrá, zbohatne a získa srdce Winony Ryder. 

Na jeho aktuálny film JACK A JILL som šiel kvôli človeku, ktorého mám rád aspoň tak ako čítanie recenzií na imdb.com Hodnotenia „je to najhoršia komédia roku“ ma zvyčajne nalákajú, tentokrát som radšej mohol  brzdiť.

Film je o dvojčatách hľadajúcich cestu k sebe. Sandler hrá brata Jacka aj sestru Jill. Pretože je to "funny idea" a ženu ešte nehral, za čo mu Martin Lawrence a bratia Wayansovci na stretnutiach Klubu komikov prezlečených za špatné ženy ukazovali dlhý nos. Jack je úspešný a obdivovaný(..) režisér reklám, ktorý sa správa hnusne ku kolegom, manželke, deťom, klientom, k sestre. On je tu kladná(!) postava. Sestra Jill je stará dievka, ktorá prichádza na návštevu počas vďakyvzdania. Občas mraučí a vynucuje si pozornosť, ale je milá, starostlivá, športovo zdatná a optimistická. A celkom pekná- ak by sa vám páčila Amy Winehouse na anabolikách. Podľa sandlerovskej logiky je za zlú. Pretože je hlučná, potí sa a prdí (jeden z pilierov sandleroviek). 
Druhou linkou príbehu je Jackova snaha zohnať megahviezdu, nositeľa Oscara a iných cien, divadelného režiséra, rešpektovaného charakterového herca menom  Al Pacino a docieliť aby hral v jeho pritrúblej reklame na kapučíno (lebo kapučíno sa rýmuje s alpačíno). „Našťastie“ sa sandlerovskou logikou vedený Pacino zamiluje do Jill a Jack dostane nápad, ktorý vyústi do kolotoča bujarej zábavy. Nevyústi, zabudnite. 


Pozitíva
Triky sú výborné, Sandler aj Sandlerová sú v spoločných scénach skľúčovaní dokonale, pohľady, pohyby, nasvietenie sedia ako úder pálkou medzi Sandlerove oči. 
Product placement- konečne sympatická značka notebookov a mobilov – Sony resp. Sony Ericsson- Vaio, Xperia, Walkman :o)
Hviezdny placement – na pár sekúnd sa vo filme mihne Kobe Bryant, Shaq, John McEnroe a ďalší. Johnny Depp v tričku s Bieberom sa zjavil presne v 45 minúte (pozeral som na hodinky). Johnny sedel na basketbale vedľa Ala Pacina a ak ste videli Donnieho Brasca, na chvíľu ste sa chceli prepadnúť pod čiernu zem.

                                                                          Plusom je aj čokaduNegatíva 
Ak nepostačí trailer, čítajte prosím ďalej:

Herecké výkony sú slabé. Aj na komédiu. Aj na sandlerovku. Jack je x-tá verzia Sandlerovho nepochopiteľne cool chlapíka, výkon sa dá zhrnúť konštatovaním, že Adam mal teraz inak vlasy. Čo sa týka postavy sestry- hrá ju parochňou, zvlášť talentovanou zubnou protézou a hysterickým piskľavým hlasom. Poviem vám- nie je na svete odpornejší zvuk ako keď Adam Sandler hovorí fistulou. Vŕzgavý zvuk v hlave, keď mi v detstve prerážali čelové dutiny bol príjemnejší :D Jackovu monotónnu manželku hrá Katie Holmes. Viac iskry ako v Katie bolo v spomenutej Xperii. Jeden z mála smiešnych momentov bol výrok na adresu jej postavy: "What did he do to make you convert?" (Sandlerovo malé kopnutie do Toma Cruisa).
Al Pacino hrá ako o dušu.. teda chcel som povedať - zapredal svoju dušu. O tom neskôr. 

Humor. Prežijem, že Sandler(ová) spadne, alebo niekto každých n-minút do niečoho vrazí citlivou časťou tela. Menej  ma už bavia protičernošské, protižidovské „vtípky“ a  vôbec nebavia nadávky (dvojzmysly) v prítomnosti detských hercov. Plus to všadeprítomné pchanie sa Sandlerovi do.. priazne.

Pointa príbehu, ako bolo naznačené, nedáva zmysel. Keby sa Sandler aspoň trochu inšpiroval Čeľusťami.. Najväčšia „príšera“ filmu- Jill sa zjaví hneď v úvode, bez vybudovania atmosféry a pochopenia Jackovej antipatie k sestre. Že si súrodenci v detstve robili zle? A ktorí nie? Navzdory (alebo práve vďaka) snahe všetkých zúčastnených mi bola od začiatku sympatická. To Eddie Murphy si v podobnom filmovom diamante- Norbitovi dal na odpudivosti  ženy menom Rasputia setsakramentsky viac záležať.
Rasputia: "Pravdaže mám spodný diel!"(aktuálny citát z filmu)

Al Pacino v úlohe Ala Pacina. Bol väčšinou strašný, musel reagovať na strašné dianie a púšťať strašné hlášky (“I can smell horny/woman/ across an ocean"). Ešteže je to človek, ktorého charizma preráža aj z čiernobielej fotky. Dalo sa občas prajne prižmúriť oko, uchechtnúť- kým si človek nespomenul na jeho výborné filmy ako Scarface. To ale nešlo ľahko, lebo vrámci žmýkania dostupných prostriedkov došlo aj na ukážky zo.. Scarface. Nehľadal som Pacinove rozhovory o dôvodoch prečo vzal túto úlohu. Možno si chcel oddýchnuť, možno mu Sandler sľúbil 50% z tržieb. Možno 100% z tržieb pokračovania Jill a Jack-uprdená svadba, ktoré pôjde rovno na DVD. Možno bol zombizovaný. Určite bol zombizovaný, keď dovolil, aby mu niekto ako truhlík Sandler vylepil zaucho. "Svätokrádež!!"- kričí filmový svet.

Najväčšie negatívum došlo na záver. Ako odísť z kina? Po filme typu Matrix človek z kina vyjde tváriac sa drsne, zachmúrene a osudovo (v ušiach znie "Clubbed to death"). Po dobrej komédii vyjdete usmiati a dobre naladení. Po filme ako Jack a Jill z kina utekáte tesne pred záverom (v ušiach znie zvuk opovrhujúceho davu z akejkoľvek scény filmovej popravy).

EDIT: Jack a Jill zažili úžasnú žatvu nominácií na ocenenie Zlatá Malina, v každej kategórii sú minimálne 2x. Prvého apríla sa dozvieme, koľko pozláteného bakelitu si Sandler strčí za klobúk

Žiadne komentáre: