V úplne prvom vydaní môjho tradičného Vianočného poradcu sa zameriam na našich najmenších. Omrzeli ich supermoderné naleštené hračky- iPhone5 a démonicky inteligentný furby? Aj opačná alternatíva- húdiete im: "ja v tvojom veku som sa dokonale vyhrala s konárom a blatom" a podsúvate im vaše ohlodané eko-etno-nature-friendly drevené kocky? Že vám ich z pomsty nastražili, aby ste na ne stúpili, keď v noci šmátrate na toaletu?!
Well, s mojimi darčekovými tipmi sa to nestane! Vrieskajúce, chechtajúce sa a prdiace zvieratká ich dokonale uzemnia. Návodu som nerozumel, ale myslím, že sa tam píše, že ich treba položiť na policu, na kt. dieťa nedočiahne a spustiť stlačením labky.
Bonus: Ich prejav deti zábavnou a (ne)násilnou formou prvýkrát čo-to poučí o správaní sa politikov.
Tip2: Konečne anatomicky korektný maco- s herniou s pupkom!
Píšem o dojme z filmu, ale spomenutiu kníh sa nevyhnem. J.R.R.Tolkien je jeden z najkontroverznejších spisovateľov 20.storočia- nenávidí ho až 9 z 10 analfabetov! :o) Hobita som čítal dávno, keď som mal 12 rokov, viem, že spolu s Obratníkom raka od H.Millera. Ani jedna ani druhá kniha vo mne nezanechala vážnejšiu stopu :) Možno ešte tie Picassove ilustrácie. Trilógiu Pána Prsteňov som si prečítal až počas a po- vojenčine nakazený nadšením kamaráta Huršana a ako relatívne zrelší som si ju užil. Tú zábavnú časť, filozofickú budem skúmať na dôchodku. V tom období šiel do kín prvý film Petra Jacsksona a aj ten som si užil, a ten obrovský kus detailnej práce a kumštu, čo dokázal, z neho v mojich očiach robí čarodejníka Petra Veľkého Pestrofarebného. Stačí zhliadnuť jeho staronové produkčné vlogy, zaujímavé nielen technickými hračkami (RED kamery) a tým, ako v nich postupne chudne.
Nie som ortodoxný uctievač predlôh- páči sa mi snaha prenášať ich na plátno a zároveň si nenechám vypáčiť moju víziu. Režisérova koexistuje popri mojej. Pár očarujúcich príkladov z minulosti:
Prvé filmové spracovanie Hobbita z roku 1966, na kt.sa podieľal Adolf Born:
Trpaslíci, Gandalf a Bilbo v celovečernom filme z 1977. Vo výreze žaboGlum:
Mister Bilbo a súdruh Glum. Bábkoví pavúci mimo záber
Ako som naznačil, Hobbita som čítal dávno, tak sa celá moja analýza videného v kine vzhľadom na prečítané zvrhne na "uh-oh- trpaslík Thorín tuším nemal také prominentné miesto v rozprávaní.."
Čo je dobre, filmový Thorin bol vďaka PJovým úpravám a hereckému predstaviteľovi (Richard Armitage) silným hrdinom a väčšinou okolo príliš roztržitého Martina Freemana alias Bilba predvádzal herecké piruety. Bilba "obhral" aj Andy Serkis/Glum, išiel z neho mráz.
Je máločo fascinujúcejšie, ako pekné jemné dievča so zapáchajúcimi klobásami zchuchvalcovaných vlasov (dredmi) na hlave. V tomto prípade ani nie je jasné, kde začínajú vlasy a kde chemlonový šál. Mňamka:
Vždy, keď vidím dredáka/čku, mám nutkanie urobiť aspoň jedno z nasledovných:
1., umyť tú hlavu (ryžák + terpentín)
2., zlomiť aspoň 1 dred (mám príhodu, ako raz zo zlomeného dredu vyliezali švoly, mole a iná háveď)
3., škrtnúť zapaľovačom
4., hodiť doprostred besné mača
Vianočný strom zhora, zdola, s mojimi nohami, s Jirkom:
Strecha Centralu s tzv. Parkom (trávnikovitá plocha v strede):
*Galaxy S2 official Jellybean 4.1.2 XXLSJ firmware update with 50GB Dropbox space → Najjednoduchší návod na update ←
- fotky nie sú upravené, len bol vybraný najlepší záber daného objektu/stvorenia :)
Šesť príbehov v jednom! Nečítal som knižnú predlohu Davida Mitchella, lebo mám stresujúcu robotu a predpoklady k depresii a kedže nechcem trhať ľuďom hlavy, nasilu si vyberám len oddychové prkotiny ako Štrasserove rozhovory s Adelou a Polniškou. Škoda- i z dôvodu, že kniha, predávaná u nás pod názvom Atlas mraků, vraj obsahuje fascinujúci prvok: každý z príbehov príde do momentu, keď hrdina číta/reviduje príbeh predchádzajúceho hrdinu- prvok, ktorý som vo filme príliš nezaregistroval. Príbehy sa navyše výrazne líšia (až si odporujú) v žánri a tóne, čo môže byť úchvatné pre všetkých nás, čo sme si na ZŠ mysleli, že excelujeme v slohu.
Filmový Cloud Atlas predchádzal chýr o monumentálnej mýtickosti, ambicióznej košatosti, new age nepochopiteľnosti a ak si pozrieš trailer, možno si budeš myslieť, že je naozaj zložitý (nie, nie je):
Cloud Atlas je prvým projektom súrodencov Wachowskích od Matrixov a naSpeedovaného Racera(2008), z ktorého si požičali tentokrát nevýraznú Susan Sarandon. Štvorročné obdobie vyplnili Larryho úspešnou transgender operáciou na Lanu, neúspešným hľadaním peňazí pre projekt Cobalt Neural 9 (sľubne svieže dielko o gay US vojakovi v Iraku, plánujúcom zabitie G.Busha) a adaptovaním oceňovaného oblačného románu. Dali hlavy dokopy s Nemcom Tomom Tykwerom, režisérom filmov Lola beží o život, či Parfum: Príbeh vraha, z ktorého si požičali očarujúceho Bena Whishawa. Pri réžii mali zaujímavý postup práce- súrodenci a Tykwer stvorili dva samostatne pracujúce týmy, ktoré spájali len pendlujúci herci.
Recenzenti sa obligátne sťažovali na sekundové preskakovanie z príbehu o téme A do príbehu o téme B, do otrokárskej Ameriky do future Soulu (s výrazným Matrix feelingom), do bokombradovej kriminálky 70ych rokov 20.storočia. Aj ja som mal chvíľu pocit, akoby som sedel na diaľkovom ovládači a zadkom nechtiac prepínal, a že z blikania možno dostanem pokemonský záchvat. No do 4 minút som sa zorientoval a určil si, kto je hlavná postava (mladíko-HalleBerry-dôchodco-pastier-čašníčka) a o čo kráča. Láska je vykúpenie i pre slabého jednotlivca- ktorý sa vie vzoprieť systému- a jeho smrť budú len dvere- vďaka tomu, že nádej má väčšiu cenu ako zlato- a znamienku na zadku, ktoré je sexy symbolizuje jednotu/prepojenie/reinkarnáciu. Diabol je Iggy Pop, je večný. I kanibalizmus je večný. Doslovný či prenesený, striehol v každom príbehu. Film občas vybafne slovné spojenie ako "fúzny pohon", ale podobne, ako postavy, ktorým je určené, ani Ty ho k chápaniu širších súvislostí vôbec nepotrebuješ. Nechcem Ťa obťažovať detailami šiestich príbehov, sú naznačené v podarenej infografike z cinemablend.com:
Instagram je hip/ster aplikácia stvorená pre používateľov smartfónov. Vznikol so zámerom zhotovovať a zdieľať zaujímavé fotografie kávy a jedla, aby ste konečne mohli známym ukázať, ako sa stravujete a neuchodili si pri tom nohy (aha môj obed, skontrolujte moju večeru). Na instavlak som naskočil len nedávno, keď už bol prístupný aj pre nás androidistov.
IG je plný ľudí čo nezverejňujú vlastné fotografie, ale obrázky z netu. Stovky kont s Disneym, členmi 1D, zle nalakovanými nechtami. Záplava meme, cute, rainbowy, yummy a kawaiidesu objektov. I ten príslovečný duckface je lepší, lebo je vlastnoručne (vlastnohubne) zhotovený, ale kto by ich kritizoval- nič na nete nestojí za žlč. Btw- počet nasledovníkov je to jediné, čo IG súťaženiachtivím používateľom ponúka, preto vás na začiatku možno prekvapí "jemný nátlak" z ich strany, aby ste si ich pridali. Reciprocita získava doTIERavý (in deutsch) nádych.
IG beriem ako fascinujúci zdroj poznávania povahy mladého obyvateľa Zeme. I z hnusných fotografií, zhotovených krumpľom, a z ich popisu sa dá veľa dozvedieť. NEKONEČNE zábavné sú diskusie pod fotografiami. Jeden čas som bol na nich závislý a prvé, čo som po zobudení kontroloval boli IG diskusie pod fotkami Miley Cyrus. To najhoršie. Nasledujúce fotky mojich prvých obľúbencov hnusné nie sú a nechýba im poučnosť:
Každá nová bondovka sa zdá byť najlepšia- ako tvorcovia posunú latku štýlu a akcie. Skyfall nie je výnimka. Pri nasadení, aké predvádza Daniel Craig, sa relatívne nové Brosnanovky zdajú byť fešáckymi, ale hlúpymi karikatúrami(surfovanie na ľade?) nasmerovanými do Dobšinského. V tom zmysle je craigovská trilógia rebootom a spasením série, ktorej už 23.pokračovanie* je práve v kinách. Skyfall svojou vyrovnanosťou prevyšuje Casino Royale (forma nad obsahom) aj Quantum of Solace (obsah nad formou).
Wall môjho mobilu, how pathetic :o)
Úvodná 12minútová naháňačka v Istanbule(2mesiace natáčania) je v dobrom zmysle slova "kulervoucí", "rovno do tváre" a má takmer 3D feeling. Na imax plátne radosť pozerať! Ako povedal kamarát Robo- človek mal nutkanie vstávať a tlieskať. Craigov Bond beží, skáče, vrhá sa do špiny a prachu, na rozbehnutý vlak rovnými nohami, akoby presvedčený o svojej nesmrteľnosti. Ako herec je Craig čertovsky dobrý v tom, ako uveriteľne spája a podáva dva protichody posledného Bonda: skáče do akcie ako stroj na zabíjanie, ale z jej dôsledkov sa dvíha ako opotrebovaný chlap v strednom veku. Škoda, že došlo až na /kacírske/ skonštatovanie, že Bond už nie je najlepší agent kapitalistického sveta, ale chápem, že roky zranení, stresu, časových posunov a alkoholizmu si vyberajú daň.
Odhliadnuc od politického zafarbenia, bola relácia 7edem s.r.o. ostrovčekom intelig.diškurzu a stareckej filozofie na komerčných televíziách. Nehľadal som každý diel, ale ak som za staromládeneckých čias, po dni plnom školy, práce, brigád a parties a sexu a špagiet sadol k TV a bežala Sedmička, vždy som dopozeral do konca. Potom Markíza rezignovala na rozum a vzdala sa jej. Sedmička prešla na Jojku, ale tam /podľa pravidla múdrejší ustúpi/ vydržala asi dva diely a zmizla úplne.
V podchode na Trnavskom som uvidel plagát a hoc sa desím verejných zhromaždení, kde je viac ako pár(2ks) ľudí, musel som ísť. Hlavne preto, že pani "Eňu" pokladám za major slovak sexsymbola jedného z mála prirodzene vtipných ľudí. Andrásy? Andrásyho v skutočnosti ťahala nahor ona :o) Plná protikladov. Múdrosť ozdobená hitchcockovsky blonďatou hrivou, prísne okuliare zmäkčuje fešná jemná podhrdlinka (zvodne sa jej chveje, keď lúdi sexy podrývačný hlas). Keď museli s Oliverom zrušiť Hattrick, bral som to veľmi osobne.
"Akú formu reklamy sme ešte nemali? Použijeme balóniky! Každý má rád balóniky, right? Klient sa zaraduje a veselým balónikom si vyzdobí kanceláriu, zahrá si s kolegami volejbal, obdaruje dieťa.."
Realita: Klient príde ráno k autu, zbadá na zrkadle obesený balón, zanadáva, snaží sa odtrhnúť, šklbe, kľaká si a skúša odhryznúť, poreže sa na ďasne, nadáva, odtrhne, snaží sa prasknúť, ústa plné krvi, ruka od krvi, praská balón, hľadá kôš, nestíha nájsť kôš, hádže mokrý gumený vecheť do auta, krváca, náladu má horšiu, ako keď vstal, trúbi na ostatných, pristavuje ho polícia, "čo má znamenať tá krv na vašom aute?", poháda sa s policajtmi, mastná pokuta, poháda sa so šéfom, dostane padáka, ide po manželku, "to tam máš použitý kondóm?", skríkne žena a ani nenastúpi, ide sa spiť, príde domov v noci, nájde ženin odkaz, že šla načas k matke prečistiť si hlavu, ale kým sa tak stane, hrdina umiera na otravu krvi.. Not to be continued
Keď Walt Disney pripravoval prvý celovečerný animovaný film- Snehulienka a sedem trpaslíkov- bál sa, že určité momenty (zablysnutie dýky, útek cez strašidelný des) môžu deti príliš vydesiť. Pixar, vo svojom prvom filme s hlavnou postavou ženského pohlavia, útlocitné obavy nemá. Neskrotná ponúka hrdinku schopnú v zbraniach, či naturalistické mlátenie sa dobrého a zlého medveďa na život a na smrť.
Hlavným záporákom filmu ale nie veľký zlý medveď, legenda s ním spojená je v úzadí. Záporákom číslo jedna je puberta, ktorá plieska hlavnou hrdinkou.
..a také milé dieťa to bolo
Milá ryšavá dievčinka, princeznička Merida, ktorá mala rada luky (tzv. tomboy), vyrástla v trucovitú slečnu chrúmajúcu jablká a utekajúcu na koni z domu každú možnú chvíľu, „aby bola slobodná“. „Spútava“ ju jej matka, kráľovná, ktorá je skutočným vládcom fiktívneho škótskeho kráľovstva na úkor radosť dobráckeho kráľa, ktorého viac zaujímajú súboje a zábava. Kráľovná chce, aby Merida –ako budúca kráľovná- bola spôsobná, vedela rozmýšľať a komunikovať, stolovať a zaujať potenciálnych pytačov, čo prichádzajú do kráľovstva. Éta vsjo- celý konflikt.
Déčkom myslím pôvodný Arnieho biják z roku 1990. Kvôli prehľadu som si ho znovu pozrel a, bože, ako ten úžasný sci-fi film zastaral a zbéčko.. zdéčkovatel! Dianie nudné ako moje slohy, čo sa zdalo vizionárske, kričí bakelitom. Nemotorné "šlapacie" autá a jahodovočervený Mars? Zub času ustál len obligátne meravý klaďas Arnie, scéna "za scannerom" a Stoneovej chladnokrvná blondína, ktorú Verhoeven zrecykloval v Základnom inštinkte. Pred koncom som zaspal a prišiel o úchvatnú scénu vyliezajúcich očí.
Na remake som šiel hlavne kvôli Farrellovi, dobre sa naňho pozerá. V poslednom čase zabúda na svoje herecké umenie(Tigerland, anybody?), i týmto filmom preplával ksichtením, aké predvádzam ja, keď mám nepríjemného klienta a dolujem empatiu. Colin nedávno vyhlásil, že odkedy sa vzdal závislostí, je jeho život fucking boring, ale prekrásny.. Obrala ho abstinencia o guráž?
Byť to lepšie zahrané, mať o chlp menej logických lapsusov a pritlačiť na humánny rozmer, mohli sme mať pokračovateľa Minority Report. (Minority a Recall spája okrem Colina i to, že vyšli z úžasných poviedok Philipa K.Dicka, napísaných už v roku 1956, resp.1966!) Takto je to "len" výborné akčné béčko z bezútešnej budúcnosti. S dobrými trikmi a tempom. Režíroval ho Len Wiseman, ktorého preslávila manželská terapia Underworld. Svojho Občana Kanea asi nikdy nenatočí, ale môže ho tešiť, že Smrtonosnú pascu 4 som videl asi 15x. Môj dobrý dojem z nového Recallu zvýrazňuje sklamanie z posledného Batmana, ktorý mal byť akčný vrchol roka, ale akcia sa v ňom scvrkla na dve trojsekundové scény (štadión, mosty), ktoré ste videli už v trailery, inak sa len kvákalo. Nebolo to kvákanie o sile jednotlivca ako v Nolanovej jednotke, alebo patriotické kvákanie dvojky. Bolo to kvákanie zbytočné. Hlavne Alfréd- 70x plačlivo presviedčal Batmana- "vy nie ste Batman", a mal pravdu, nebol. Opŕchnutý Bruce sa nechal 3/4 filmu mlátiť, oberať o charizmu, potom bol v nejakej jame pod Aladinovým palácom a na záver dal pästný súboj s Baneom, ktorý vyzeral ako strkanie sa dvoch nemotorných trdiel v halloweenskych kostýmoch.
Z natáčania The Dark Knight Rises
Jedna zlá správa. Ak chcete Mars, sledujte twitter účet vozidielka Curiosity (@MarsCuriosity), pretože nový Total Recall sa Marsu zbavil! Jeho Wow efekt má zabezpečiť novinka- tzv. Fall- výťah, ktorým sa utláčaná vrstva presúva do svojej stereotypnej práce. Cestuje ním popri zemskom jadre, čo prinesie zábavné momenty v beztiažovom stave. Utláčanej kaste je určená časť južnej pologule Zeme (Austrália?, Ázia?), zvýhodnená žije v okolí Británie, v usporiadaní, ktoré je Utópiou britských kolonistov. S výnimkou absencie Marsu, divák prvého TR-u(čitateľ poviedky) väčšie šoky nezažije. Hlavná postava je roboš-človek milión, nechýba firma Rekall (tentoraz viac shady), implantujúca falošné(?) spomienky, kufrík od alterega, zákerná manželka, povstanie.. a ako bonus táto pani:
Nový Douglas-Colin nesníva o Marse, túži urobiť "niečo dôležité", po dobrodružstve, ktoré možno súvisí s vracajúcim sa záhadným snom, v ktorom čelí nebezpečenstvu po boku Jessicy Bielej. Jeho manželka je ale Kate Späťvpredajová a manželka je kľúč k zlu. Toto nie je spoiler- ale pravidlo platiace aj v reálnom živote a občasná výnimka ho len potvrdzuje :D
Kto má rád krásne ženy, ktoré sú odolné ako tatramatka a aj v desiatej bitke vyzerajú sťa uprostred Loreal reklamy, si tento film užije. Kate je ako mutujúca chrípka, neustále sa vracia a robí neplechu. Keď sa jej dokonalá tvár už-už začína zajedať, na scéne sa objaví kaľavná Jessica, ktorej entrée spustí vynikajúcu policajnú naháňačku, v ktorej sa lietadlautá presúvajú vertikálne, horizontálne, krížom-krážom. Keď sa začne zajedať Jessica, prikáže režisér dievčatám, aby sa pustili do seba navzájom a kopali si zadky (chýbali mi tam zvuky mraučiacich mačiek).
Kým sa postavy mlátia alebo utekajú, divák sa baví- za scénu bitky štyroch postáv (Kate+Jessica, Colin+robot) v tesnom výťahu by sa nehanbil ani věhlasný choreograf Ďurovčík. Akonáhle akcia ustane, je zjavné, že magazínovitý sexappeal ústrednej trojice je na škodu kredibilite filmu (áno, mávajú ju i béčka:o). Vzájomná dynamika fešáka Colina a brunetiek ostáva na súrodeneckej úrovni. Pomalých miest je, našťastie, málo. Colin o.i.predvedie hru na klavíri. Ostatné postavy/herci.. roboti nestoja za reč.
Za plus pokladám /mierne nudnú/ vizuálna zovretosť. Spodina žije v primerane temnom a špinavom prostredí (slovami Kate "shithole"), architektúra ktorého zahŕňa pozoruhodné viacúrovňové králikárne, i brečkokanály, po ktorých člnkujú /ako v Blade Runnerovi/ryžojedi zástupcovia ázijskej menšiny časti ľudstva. Technické vychytávky sú zakomponované do prostredia, nekričia ako v TR1. S výnimkou telefónu zabudovaného v dlani, ktorý získa display priložením na akúkoľvek sklenú plochu. Vo Futurame bol iPhone vrazený do oka a ucha, dlaň mi príde ako elegantnejšie riešenie :D
Kate má hovor
Vzhliadnuť či nevzhliadnuť nový Total Recall? Áno. Je to film, čo neklame. Žiadne veľdielo, ktoré by provokovalo otázky, teórie, fanart.. a stálo by za každoročné premietanie, ale zodvakrát sa pozrieť dá. Napr.kvôli technickým hračkám, ktoré prvýkrát ušli pozornosti.